Veelgestelde vragen naar aanleiding van media-aandacht

Veelgestelde vragen naar aanleiding van publicaties in de media.

In de media zijn er artikelen verschenen over zorgen van onze obligatiehouders over hun geïnvesteerde gelden, ons screeningsproces en communicatie over defaults. Hieronder beantwoorden we de meest gestelde vragen naar aanleiding van de publicaties.

1. Wat gaan jullie doen met de klachten van de gedupeerden die zich verenigd hebben in de belangengroep van obligatiehouders Trio?

We zijn met deze belangengroep in gesprek om ons te verenigen en de klachten in kaart te brengen. We stellen voorop dat zowel DuurzaamInvesteren.nl , de belangengroep, alsmede de gedupeerden dezelfde uitkomst wensen: het beste resultaat voor obligatiehouders te bereiken. 

2. De statistiekenpagina klopt niet. Waarom worden niet alle defaults op de statistiekenpagina vermeld?

Een betalingsachterstand geldt in principe al na 1 gemiste betaling. Echter, dit is nog geen default. Na de gemiste betaling start een sommatieproces waarna de Uitgevende Instelling 45 dagen de kans heeft om de betaling alsnog te voldoen of informatie aan te leveren. Na 45 dagen is er sprake van een achterstand, een default. Vanaf dat moment wordt dit als zodanig aangemerkt. 
 
Indien echter na het sommatieproces de betalingen weer worden hervat, is een project weer uit de definitie van een default.  

Soms wordt van een project verwacht dat het in default raakt, terwijl dat nog niet het geval is. We kunnen dat project dan ook niet als zodanig rapporteren.  

In enkele gevallen wordt met de betrokken obligatiehouders een nieuwe betaalregeling afgesproken. Hiervoor moet minstens 75% van de obligatiehouders instemmen. Een hernieuwd betaalschema kan ervoor zorgen dat een onderneming daarna weer aan zijn (aangepaste) betaalverplichtingen kan voldoen. Ook dan valt dit project niet onder een default. 
 
Voor het hanteren van defaults en het accuraat houden van onze statistiekenpagina volgen we de richtlijnen opgesteld door de AFM. 
 
We benadrukken dat een default niet automatisch betekent dat het gehele ingelegde bedrag kwijt is. Defaults kunnen op alle momenten van de looptijd van een obligatie optreden en als er onderliggende zekerheden zijn, kunnen die het eventuele verlies dempen. 

3. Op de website staat dat de default rate van alle projecten 6,9% bedraagt. Wat is de default rate van lopende projecten? 

Faillissementen: € 6.750.742,00 
Totaal obligo: € 398.416.750,00 
Percentage: 1,7% 
Aantal: 11 faillissementen  

Betalingsachterstand 0-45 dagen: € 10.176.633,82 
Lopende portefeuille: € 247.268.650,00 
Percentage: 4,1% 

Defaults: betalingsachterstand > 45 dagen: €33.535.908,75 
Lopende portefeuille: € 247.268.650,00 
Percentage: 13,6% 

4. Hoe ziet het screeningsproces eruit van bedrijven die geld via het platform willen ophalen? Aan welke voorwaarden moeten ze voldoen?  

Als een voorstel aansluit bij ons financieringskader en voldoet aan de duurzaamheidseisen (minimaal één van de 17 SDG’s), vragen we aanvullende informatie op bij de ondernemer.  

De volgende stap is de beoordeling van het financieel model en de juridische structuur van het bedrijf. Dit is een intensief proces waarbij gedurende meerdere weken informatie wordt uitgewisseld om een volledig beeld van de financiering te krijgen. Een bezoek aan de ondernemer maakt hier ook deel van uit. Op basis van deze bevindingen wordt vervolgens een voorstel opgesteld voor onze interne kredietcommissie. 

De kredietcommissie bespreekt het voorstel en kan aanvullende vragen of extra voorwaarden stellen. Zodra deze zijn uitgewerkt, goedgekeurd en teruggekoppeld aan de ondernemer, starten we met de opmaak van het informatiememorandum, het Essentiële Beleggingsinformatie (EBI) document en de obligatievoorwaarden. Dit gebeurt wederom in nauwe samenwerking met de ondernemer, zodat er een zo goed mogelijk beeld van het bedrijf ontstaat. Wanneer de documenten gereed zijn, worden ze nogmaals zorgvuldig nagelezen door de kredietanalist en het hoofd business development. 

Parallel aan dit traject loopt het compliance proces. Hierin worden de ondernemer, bestuurders en aandeelhouders gescreend. Dit omvat onder meer het aanleveren van een VOG en een antecedentenformulier, controles op PEP- en sanctielijsten, en aanvullende achtergrondchecks. Deze gegevens worden gecontroleerd door een extern kantoor en uiteindelijk beoordeeld door een compliance officer.  

5. Waarom lijkt het alsof Stichting DuurzaamInvesteren.nl zich niet inspant om belangen van investeerders te behartigen? De Stichting lijkt zo niet onafhankelijk.

De Stichting is inderdaad niet onafhankelijk. De stichting is de zekerheidsgerechtigde voor geplaatste projecten en organiseert het gesprek richting een uitgevende instelling namens obligatiehouders. We merken dat de verwachtingen over wat de Stichting wel of niet kan ondernemen vaak hooggespannen zijn.

Voor het inzetten van maatregelen die mogelijk zijn binnen de obligatievoorwaarden door de Stichting is instemming 75% van de obligatiehouders nodig. Met soms wel 1000 obligatiehouders is dat complicerend en vrijwel nooit zijn stemmingen over zware onderwerpen als faillissement aanvragen unaniem. Daarbij kunnen obligatiehouders de Stichting dingen vragen die de stichting echter (beperkt door de middelen die in de obligatievoorwaarden staan vermeld) niet zonder meer kan waarmaken.  
 
Dat de Stichting zich niet inspant herkennen wij ons niet in. Het zijn echter complexe processen, dat tijd in beslag neemt en nooit iedereen tevreden stelt.  

Een recent voorbeeld, zijn de ontwikkelingen omtrent het project De Groene Aggregaat. De stichting heeft zich samen met een advocaat maximaal ingespannen om de bestuurder van De Groene Aggregaat persoonlijk aansprakelijk te stellen en beslag te leggen op het huis van de bestuurder. De meerderheid van de obligatiehouders heeft bovendien afgelopen woensdag ingestemd met het aanvragen van het faillissement van De Groene Aggregaat.  

Daarbij willen we graag benadrukken dat we dezelfde belangen hebben als obligatiehouders: namelijk zoveel mogelijk geld terugzien te krijgen voor de investeerders.